Sociologas-detektyvas: Kokybinių interviu duomenų interpretavimo iššūkiai

Diana Janušauskienė
Lietuvos socialinių tyrimų centro Sociologijos institutas
El.paštas: diana.janusauskiene@lstc.lt

Pagrindinis šio pranešimo tikslas yra išanalizuoti keletą kokybinių interviu duomenų interpretavimo problemų, su kuriomis yra susiduriama atliekant tyrimus socialiai jautriomis temomis (tokiomis kaip diskriminacija, darbuotojų išnaudojimas ir pan.). Tai:
• Kelios vienos istorijos versijos, kuomet tas pats įvykis informantų yra suvokiamas ir pasakojamas skirtingai arba nesutampa tiesiogiai jame dalyvavusiųjų pasakojimai;
• Informantų selektyviai pateikiama informacija, kuomet pasakojant tik tai, kas atitinka jų pasakojimo versiją, nutylint daugelį pasakojamos istorijos faktų;
• Asmeninių istorijų pagražinimai, kuomet siekiama pasirodyti gražiau, kartais nutylint ir traumuojančios patirties detales.
Pranešime atkreipiamas dėmesys į para duomenų svarbą, tyrėjo išankstinių nuostatų galimą įtaką tyrimo rezultatams bei kelių interviu su vienos istorijos dalyviais būtinybę.
Pranešimas remiasi kelių empirinių projektų, kuriuose dalyvavo pranešimo autorė, duomenimis ir patirtimi. Tai – LMT finansuojamas ir LSTC Sociologijos institute 2017-2018 metais vykdomas mokslinis projektas „Demokratijos būklė ir lygios galimybės: Lietuvos gyventojų požiūris ir socialinė praktika“ bei 2013 metais vykdytas tarptautinis projektas „Addressing Trafficking for Labour Exploitation through Improved Partnerships, Enhanced Diagnostics and Intensified Organisational Approaches“, įgyvendintas gavus finansinę Europos komisijos Vidaus reikalų direktorato programos Prevencija ir kova su nusikalstamumu paramą.